Презентація книги-дослідження «Сумщина в боротьбі» на Краснопільщині

27 грудня заступник голови районної ради Іван Гавенко взяв участь у презентації книги-дослідження «Сумщина в боротьбі», яка відбулася у читальному залі Краснопільської ЦРБ. Творцями даної кники є Віктор Моренець зі Львова, Юрій Юзач із Прилук та уродженець Сумщини Роман Коваль. У виданні вміщено 120 біографій козаків і старшин Армії УНР, які народилися на території сучасної Сумської області, а також понад 50 спогадів про їхню участь у Визвольній війні. Серед них було чимало творців української культури – письменників, композиторів, музикантів, акторів, журналістів, редакторів, громадських діячів. Головна місія видання – повернути у свідомість жителів Сумщини забуті імена земляків, які брали участь у подіях Української революції 1917 – 1920-х років.

Оскільки відтепер книга «Сумщина в боротьбі» поповнила фонд читального залу, то саме його бібліотекарі Тетяна Брахно і Наталія Дейнека мали змогу першими ознайомитись із її змістом і підготувати цікаву розповідь про біографії уродженців Сумської області, що боролись за волю України. Даний захід відвідали представники закладів культури, бібліотекарі, представники райдержадміністрації, селищної і районної рад.

Завітав на презентацію і місцевий краєзнавець Олександр Десятниченко, який розповів багато цікавого про події, що вирували на теренах району в ті буремні роки.

- Безумовно, книга цікава і варта нашої уваги, але в когось може виникнути питання – а до чого тут Краснопільщина? Події 1918-19-х років – найскладніші в українській історії. Коли моє покоління навчалось в школі, то все було зрозуміло: червоні – наші герої, всі інші – вороги. Після проголошення незалежності постали нові фрагменти нашої історії і якщо взяти події тих років в Києві, Харкові чи Сумах, то вони по своїй буремності не поступалися подіям, що відбувалися на Краснопільщині, - ділиться Олександр. – На території району протягом 1918-19-х років влада змінювалась, щонайменше шість разів. Після повалення царату прийшли більшовики, згодом їх вибили гайдамаки, себто армія УНР, їх, в свою чергу, знову прогнала Червона армія, потім знову УНР, знову червоні, потім владні позиції зайняла гетьманська держава Скоропадського. Вся ця карусель закінчилася у 1920-му, коли радянська влада прийшла надовго – аж до німецької окупації у 1941-му. Такій зміні шапок, як у відомому фільмі, сприяла близькість до російського кордону, адже саме тут за угодою між УНР і більшовиками була встановлена нейтральна зона, яку час від часу порушували диверсанти з обох боків, щоб переманити на свій бік якомога більше селян. Тож нічого дивного, що місцеве населення розділилось у політичних поглядах і час від часу поповнювало партизанські загони, які протистояли один одному. Зокрема у Миропіллі гуртувався партизанський загін червоного козацтва під командуванням Приймакова, в якому воювали жителі навколишніх сіл, в тому числі Самотоївки. Аналогічно воювали наші земляки й по той бік барикад. Мало хто знає, що на території Краснопільського району у 1919 році було утворено два денікінських полка, якими командували штабс-капітани колишньої царської армії Волков і Жирновський.

Повідав Олександр Десятниченко багато цікавого й про ряд інших видатних постатей, що залишили свій слід в історії. Досить цікавою фігурою тих часів є уродженець Миропілля Гнат Михайличенко, який за своє коротке життя встиг побувати в обох протилежних за ідеологією таборах: спочатку він став членом Центральної Ради, а в 1919 році він вже був наркомом освіти радянської України.

Ось такою цікавою виявилась презентація книги «Сумщина в боротьбі», під час якої її учасники дізналися багато цікавого саме про наш район.


Календар

«    Лютий 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 

Посилання 
 
    Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання