Загальна інформація про Краснопільський район

Історична довідка

         Допоки сонце в небі світить ясно
         Нехай у течії щасливих днів
         Квітує краснопільщина прекрасна
         На лоні золотих своїх ланів!


    Виникнення Краснопілля пов’язано з будівництвом Бєлгородської оборонної лінії, яка призначалась для захисту південних кордонів Російської держави в ХVІІ ст. від набігів кримських татар і ногайців. З цією метою в 1640 році на березі невеликої річки Краснополка була побудована фортеця Краснопілля.

    В кінці 50-х років ХVІІ ст. Краснопілля стало сотенним містечком Сумського слобідського полку. З 1782 р. Краснопілля входить до складу Охтирського повіту спочатку Харківського намісництва, а з 1835 р. – губернії і волосним центром.

    Основним заняттям населення було хліборобство, скотарство, бортництво, гончарство. Славилося Краснопілля ярмарками.

    Краснопільський район був створений у березні 1923 року і входив до складу Сумського округу Харківської губернії. З 1932 року Краснопілля – районний центр Харківської області, а з 1939 року-Сумської.

    Краснопільщина пережила 11 адміністративно-територіальних реформ.

   Указом Президії Верховної Ради УРСР «Про внесення змін в адміністративному районуванні УРСР» від 4 січня 1965 р. по Сумській області було відновлено Краснопільський район, до складу якого ввійшли: Краснопільська й Угроїдська селищні ради, Бранцівська, Великобобрицька, Грабовська, Запсільська, Малорибицька, Мезенівська, Миропільська, Осоївська, Покровська, Ряснянська, Самотоївська, Сіннівська, Славгородська, Студеноцька, Тур’янська, Чернеччинська сільради Сумського району та Пожнянська і Порозківська сільради Охтирського району.

   Після проголошення Незалежності України Краснопільщина знову стала прикордонним краєм. Із 540 км. державного кордону з Російською Федерацією на території нашої області, 110 км. припадає на Краснопільський район.

   На сході район межує з Суджанським і Бєловським районами Курської та Красноярузьким і Грайворонським Бєлгородської областей Російської Федерації, на півдні – з Великописарівським районом, на заході – Тростянецьким районом, на півночі – з Сумським районом Сумської області.

   Краснопільщина є Батьківщиною 20 Героїв Радянського Союзу та 5 повних кавалерів Ордену Слави.


Географічні дані

    Краснопільський район розташований в південно-східній частині Сумської області в лісостеповій зоні.

    Грунти – 79 відсотків чорноземи типові і 19 відсотків – ґрунти опідзолені. На території району протікає більше 16 малих річок, довжиною 353,7 км, найбільші з яких: р.Псел – 62,5 км; р.Сироватка – 26,1 км; р.Рибиця – 22,7 км; р.Пожня – 18,9 км; р.Дернова – 19,2 км . 

   На території району знаходиться 166 ставків, площа яких становить 956 га. У лісах і на полях, болотах і степових ділянках водиться 370 видів тварин, віднесених до ссавців, 60 видів диких звірів та 260 – птахів. У водоймах мешкає близько 30 видів риб. Природно-заповідний фонд району налічує 9 заповідних територій та об’єктів загальною площею 1849,9 га, що становить 1,37 % території району. Цей фонд представлений гідрологічними заказниками місцевого значення „Миропільський” площею 1304,8 га, „Дернівський” – площею 337,6 га і „Олександрівський” – площею 87 га, а також заповідними урочищами держлісгоспу площею більше 60 га. На території району є парк – пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення – „Великобобрицький”, розташований на площі 8 га.

 


Природні ресурси

    Загальна площа лісів лісового фонду складає 34,7 тис.га, що становить 25,7 % від площі району, у тому числі покрито лісом 32,5 тис.га. Хвойні насадження складають 10,1 %, твердолистяні 79,5%, м’яколистяні породи – 10,4 %.

    На території району росте більше 100 видів лікарських рослин: безсмертник, звіробій, конвалія, материнка, лепеха, чебрець, чистотіл та інші. 40 видів рослин та близько 80 видів тварин занесених до Червоної книги України.

    Всі корисні копалини району належать до категорії нерудних: крейда, торф, глина. Розвідані і оцінені запаси крейди в районі складають 8 млн. тонн, а неоцінені – 52 млн. тонн, яка має можливість застосування в сільському господарстві як засіб для вапнування ґрунтів, в комбікормовому виробництві – як добавки до комбікорму, а також у фармації. Вміст крейди в породі сягає 92 – 96 відсотків.

   Район багатий на глину – сировину для виробництва керамічної цегли. Одне із розвіданих і науково-обрахованих родовищ глини знаходиться в с.Мала Рибиця. Його запаси складають при річному виробництві 10 - 12 млн. штук цегли – до 30 років.
Сільське господарство

   Площа сільськогосподарських угідь становить 92,2 тис. га., в тому числі рілля – 57,7 тис. га. Поголів’я великої рогатої худоби становило 4080 голів, в тому числі корів 1665 голів. Поголів’я свиней налічує 13270 голів. У структурі сільськогосподарського виробництва рослинництво складає 77%, тваринництво 33%. Середньо-статистична структура посівних площ у відсотках до загальних площ посівів, така: Зернові – 66,3%, з них: пшениця – 23% , кукурудза – 14,8% . Технічні – 27,1%, з них: соняшник - 16,2% , ріпак - 1,8% . Кормові – 6,5%.

   В районі діють 25 сільськогосподарських товариств і 34 фермерські господарства, які діють на засадах приватної власності. В агропромисловому секторі району відомі своєю стабільністю в роботі ТОВ «Ряснянське» яке спеціалізується на виробництві свинини, «Псел», «Вікторія»,ТОВ "Хвиля", фермерське господарство «Колос» та «Злак» - на вирощуванні зернових, технічних культур та виробництві молока та м’яса великої рогатої худоби.

  В районі відбувається відродження тваринницької галузі, зокрема молочного стада, свинарства за рахунок впровадження високопродуктивних технологій і оновленню репродуктивного стада.
Транспорт і зв′язок

   Транспортна мережа загального користування складається із автомобільних доріг з твердим покриттям 373,5 км. з них державного значення - 5,6 км., республіканського (регіонального) значення – 45,6 км. і місцевого – 322,3 км.; загальна довжина залізничних колій – 57 км, з них 15 км Угроїдського цукрового заводу. . В районі досить розгалужена система телефонного зв’язку, так на 100 жителів району припадає 13,3 одиниць телефонів, тобто експлуатується 2,5 тис. телефонних апаратів. Мережа покриття мобільного зв’язку займає майже 98,3 % території району. Досить швидко набуває популярності мережа інтернет, яка постійно збільшується.
Лісове господарство

Загальна площа лісового фонду складає 34,6 тис.га, що становить 25,4% від площі району, у тому числі покрито лісом 32,5 тис.га. Хвойні насадження складають 10,1%, твердолистяні – 79,5%, м’яколистяні породи – 10,4%. Первинну переробку деревини, якої в середньому за рік заготовляють 12 тис.куб.м, здійснюють Держлісгосп, Агроліс і ТОВ «Форест-Прогрес». Вони мають малопотужні переробні цехи, які спеціалізуються на виробництві пиляних заготовок. Лісопродукція з району постачається деревообробним підприємствам України та за кордон: в Німеччину, Словаччину, Польщу, Англію, Болгарію, Голландію, Туреччину, Нову Зеландію.
Промисловість

   Промислове виробництво району це чотири підприємства. Наумівський спиртовий завод. Основна продукція – спирт етиловий ректифікований вищої очищення, спирт етиловий ректифікований денатурований для парфумерно-косметичної продукції, спирт етиловий денатурований (технічний). Виробнича потужність 1000 тис. дал. На рік. Ринки збуту – Сумська, Київська, Харківська, Одеська області, автономна республіка Крим, Росія, Хорватія, Польща. Введений в дію цех по виробництву абсолютизованого спирту (100%) та біоетанолу.
   ТОВ «Михайлівське виробництво вогнетривів» Основна продукція – вогнетривкі вироби (цегла ультралегковагова) та шамотний заповнювач. Виробнича потужність 200 тонн у місяць. Ринки збуту – Україна, Росія (цукрові заводи, металургійні комбінати, теплоелектростанції, будівництво, кераміка, хімічна та машинобудівна промисловість).
     Угроїдський цукровий завод. Основна продукція – цукор. Виробнича потужність – 1350 тонн буряків на добу (вихід цукру 10-12%). Ринок збуту – внутрішній.
     Хлібохарчокомбінат райспоживспілки. Основна продукція – хлібобулочні, кондитерські, ковбасні
та рибні вироби. Виробнича потужність – 39 тонн на добу. Ринок збуту – внутрішній.
Мале підприємництво

   Кількість зайнятих у сфері малого бізнесу становить 2255 осіб. Фізичних осіб-підприємців 949 чоловік, зареєстровано 70 малих підприємств. 39 приватних підприємців надають населенню побутові послуги. Частка до-ходів у місцевому бюджеті від малого бізнесу становить 20 %. В районі діє 121 приватних закладів торгівлі, з яких 70 в сільській місцевості, 9 закладів ресторанного господарства.
   Окремо від приватних підприємств діє Краснопільська райспоживспілка, котра має розгалужену систему торговельного обслуговування населення. Середньорічний обсяг продажу товарів становить 25 млн. грн. Підприємства споживчої кооперації працюють в усіх населених пунктах району, крім торгівлі здійснюють закупівлю сільськогосподарської продукції та частково її переробляють.
Культура, спорт, дозвілля

    Краснопільщина........Край прекрасної природи, край благодатної землі, що народжує талановитих людей. Край глибоких культурних традицій.
    У селі Пушкарне (нині село Грабовське) народився співець болю і боротьби українського народу, поет Павло Грабовський.
    З миропільської землі вийшли у світ письменники Гнат Михайличенко, Анатолій Шамрай, Анатолій Таран, вчені Іван Повх, Борис Лазарєв.
    Пензель Великого Кобзаря у картині «Дві дівчини» увіковічнив Горпину і Одарку Соколенків із Славгорода. Славна наша землячка заслужена артистка Росії Валентина Готовцева. Це вона пірнає з головою у незайманий чарівний вир народної пісні, передає неповторність, глибину і широчінь пісень її рідного села Верхня Пожня. Не втрачає цілющих властивостей нинішня мати-земля краснопільська. Вона й донині народжує таланти. Від людей і для людей нашого краю співає свої оригінальні пісні фольклорний ансамбль «Щиглик».
    Гордістю району є народна самодіяльна академічна хорова капела під керівництвом Всеволода Чернієвського.
     Незмінним учасником всіх світ є хор ветеранів Великої Вітчизняної війни та праці.
    Воістину багата краснопільська земля самодіяльними митцями: Олександр Мажара, Валентина Шавелєва, Лариса Давиденко – їх виступи вирізняються високою професійною майстерністю.
   Поповнюють когорти самодіяльних митців молоді виконавці – Тетяна Дяченко – дипломантка І ступеню обласного фестивалю «Радослав», Вікторія Вербенко – переможниця обласного конкурсу ім. Б. Гмирі, Євгенія Кулікова – лауреат Всеукраїнського фестивалю «Боромля - 2005».
   Серед кращих митців області є хореографічний колектив Краснопільської дитячої музичної школи під керівництвом Інни Зорькіної.


    Краснопільщина багата на спортивні традиції: тут народилися і робили перші кроки у великий спорт чемпіон Олімпійських ігор Леонід Жаботинський, заслужений майстер спорту Михайло Фоменко, чемпіон світу серед юніорів з лижних гонок Олександр Ушкаленко.
     Їх традиції продовжують молоді спортсмени – майстри спорту, сестри Вікторія і Валентина Семеренки. У Краснопіллі діють дві дитячі спортивні школи, в яких займається понад 600 дітей. Проведено реконструкцію стадіону «Колос», на якому встановлені сучасні пластикові сидіння, які відповідають вимогам федерації футболу України.
    До послуг жителів Краснопільщини 30 бібліотек та 33 заклади клубного типу. У районі діє дитяча музична школа з 2 сільськими філіалами, 2 народних 3 громадських музеїв.
     Творчий потенціал це – 46 бібліотекарів, 62 клубних працівників, 12 вчителів та 140 учнів ДМШ.
     Плідність невтомної праці працівників культури засвідчують 18 тисяч користувачів бібліотек, 3 тисячі учасників художньої самодіяльності.
     Наявність великої кількості річок, водоймищ, значної площі листяних та хвойних лісів, луків, живописного місцевого рельєфу, транспортного сполучення дає можливість для організації інфраструктури відпочинку та оздоровлення дітей та дорослих.

Календар

«    Червень 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Посилання 
 
    Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання